
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Accuracy | 2 % |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Max Output Current | 150 mA |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.2 % |
Stock: 2203
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14573
Ext.Price$0.14573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14573 | $0.14573 |
| 10 | $0.13553 | $1.35530 |
| 50 | $0.12605 | $6.30250 |
| 100 | $0.11676 | $11.67600 |
| 500 | $0.10816 | $54.08000 |
| 1000 | $0.10630 | $106.30000 |
| 3000 | $0.10447 | $313.41000 |
| 5000 | $0.10163 | $508.15000 |
